Ana Sayfa
Site Haritası TR | EN
 
Van'a lüks otel yapılıyor

Haber Kaynağı : Posta

24 Ekim 2009 - 14:48

Akay Grup tarafından Van Gölü kenarında şehrin en lüks oteli olacağı belirtilen Van Rescate’nin inşaatına başlandığı bildirildi.
Akay Grup Başkanı Kurtuluş Akay, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, toplam 56 oda ve 110 yatak kapasiteye sahip olacak otelin yapımına başlandığını, bölgenin en lüks oteli olacak ve proje değeri yaklaşık 5 milyon doları bulan Van Rescate’yi 2010 yılında tamamlayıp hizmete açmak istediklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz Haziran ayında açıklanan bölgesel teşvik ve istihdam paketinin, yatırım önceliği sıralamasında 4. bölge içinde yer alan Van;a istisna ve avantajlar getirdiğini belirten Akay, teşvikler ile yatırım yapan firmaların kullandıkları kredi faizlerinin yüzde 5;i devlet tarafından karşılandığını, vergi oranının yüzde 2;ye indirildiğini, 7 yıl süreyle SSK işveren primi tahsil edilmeme yoluna gidilmesi gibi çarpıcı avantajlar sunulduğunu, yatırım yapmak isteyen tüm yatırımcılara tanınan bu teşvik sisteminin birçok bahaneyi de ortadan kaldırdığını söyledi.
Akay, Doğu Anadolu bölgesinin devletin son zamanlarda yaptığı olumlu açılımlarla yükselmeye başlayan bir değer olma yolunda ilerlediğini, otel yatırımıyla yörenin işsizlik sorununa da kendi güçleri ölçüsünde çözüm olmayı amaçladıklarını ifade ederek şöyle devam etti:

"Özellikle son zamanlarda devletimizin komşu ülkeler politikası ile yürüttüğü kararlı ve akılcı program, yapacağımız yatırımın ne kadar doğru bir yatırım olduğunu bize bir kez daha gösterdi. Van, yaz aylarında Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Ağrı gibi çevre illerden çok miktarda tatilciyi ağırlıyor. Yapımı devam eden alışveriş merkezlerinin açılması ile de yaz aylarında yoğunlukla gelen İranlı turistlerin ihtiyaçlarına cevap verecek en büyük ve en yakın tatil bölgesi konumuna gelecek. Ermenistan ile ilişkilerimizin düzelmesi sonucu açılması beklenen sınır kapılarından da yoğun bir turist girişi sağlanacak. Gerek ticari, gerekse turizm açısından ilimiz ek bir gelire sahip olacak"
Van’ın Urartu Medeniyetine başkentlik yaptığını, Hititler, Persler, Medler, Selçuklular ve Osmanlı gibi birçok kültürü bağrında taşıdığını anlatan Akay, İslam ve Hristiyan toplumlara ev sahipliği yapan şehrin, inanç turizmi potansiyeli açısından önemli bir konumda olduğunu, mevcut gölleri ve ipek yolu gibi coğrafi avantajları ile de yeniden cazibe merkezi olabileceğini söyledi.
Akay, bugün itibariyle Van genelindeki faaliyet gösteren turizm işletme belgesine sahip 11 otel ve 1300 yatak kapasitesi bulunduğunu, Van Rescate’nin bölge turizminde yetersiz olan kalite çıtasını yukarı taşıyacağını söyledi.

HAVALANINA 2 KM UZAKLIKTAKİ VAN RESCATE TRAFİĞE GİRMEDEN TRANSFER İMKANI SUNACAK

Van Rescate’nin açılmasıyla Van;ın turizmde 90;lı yıllarda olduğu gibi birçok farklı ülkeden gelen turistlerin ve Türk vatandaşlarının da yaz dönemi için tercih ettiği ilk yer olacağına inançlarının tam olduğunu belirten Akay şöyle konuştu:
"Rescate, Van;ın girişinde ve göl kenarındaki 8 bin 317 metre karelik alan içinde ilin ve bölgenin en lüks oteli olacak şekilde tasarlandı. Otelimiz sahip olduğu, restaurant, düğün, toplantı salonları, lobi bar, havuz, spor merkezi, hamam, sauna gibi çok amaçlı olarak kullanılabilecek bölümlerle yaklaşık 5 bin metre karelik genişliğe sahip olacak.
Van Rescate havaalanına 2 km, şehir merkezine ise 8 km mesafede olması misafirlerimize hem yoğun trafiğe girmeden transfer imkanı, hem de gürültüden uzak göl manzarası eşliğinde sunacağımız aktivitelerle onları kusursuz bir şekilde ağırlamamızı sağlayacak.
Otelimize sadece 50 metre mesafede olan meşhur Van Gölü;nün tüm imkanlarından faydalanılması amacıyla mevcut marina ve barınaklar kullanılarak tekne turizmi yapacağız. Sahibi olduğumuz tekne ile de gölün bakir kalmış, kara yolu ile bile ulaşılamayan birçok koy ve sahiller turlar ile keşfedilecek ve bu şekilde Van tanıtımına da hizmet etmiş olacağız"

AKAY GRUP

Akay Grup 1972 yılında ticaret hayatına girdi. Kısa zamanda meşrubat satış, pazarlama ve dağıtım distribütörlükleri ile başarılı işlere imza atan Grup, 1996 - 1999 yılları arasında ise muhtelif derecelerde vergi rekortmenliği elde ederken, 2005 ve 2008 yıllarında Van gelir vergisi sıralamasında birinci, 2006 ve 2007 yıllarında ise ikinci oldu.
Ankara Yıldız;da başkentin tek belgeli butik oteli olan 26 odalı Rescate Boutique Oteli;nin yapımını 2007 yılında tamamlamayan Akay Grup, kısa sürede özel ve farklı bir noktaya gelen otel ile Van kahvaltı kültürünü Ankara;da tanıttı ve rezervasyonlarda doluluk oranında yüzde 80 seviyesini yakaladı.
Rescate Boutique Oteli;nde elde ettiği tecrübeyi Van’da da sürdürmeyi hedefleyen Akay Grub, Van Rescate’yi 10 Ekim 2010 yılında hizmete açmayı hedefliyor.
Bölgenin en lüks oteli olacak ve proje değeri yaklaşık 5 milyon doları bulan Van Rescate’de 50’si standart, 4’ü connection suit, biri suit, biri de kral dairesi olmak üzere toplam 56 odası ve 110 yatak kapasitesi olacak.

Selçuk Uysal  / AA

 


 
   
 
Designed by
Rescate Otelleri Bir Akay Grup Kuruluşudur.