Ana Sayfa
Site Haritası TR | EN
 
Van’a 10 milyon dolarlık yatırım

Haber Kaynağı: Erciş Haber

İşadamı Kurtuluş Akay, Van’a müthiş bir yatırım yapıyor. Van’ın ilk 5 yıldızlı otelini yaptıran Akay, aynı zamanda Ayanıs’ta 60 adet villa tipi apart oda yaptırıyor. Otelin ve Ayanıs’taki yatırımın
tamamlanması ile Van daha da çekici bir il olacak.

26/04/2010

Türkiye'nin en büyük gölü, tarihi ve turistik bir çok değerine sahip olan Van’da  ilk 5 yıldızlı otel yapılıyor.

12 Eylül'de Akdamar Kilisesi'nin ibadete açılmasının turist sayısında artışa neden olacağını düşünen işadamı Kurtuluş Akay, Van Gölü kıyısında yaptırdığı 9 bin 850 metrekare ve 10 milyon dolara mal olacak 5 yıldızlı oteli 2011 yılının Nisan ayında hizmete açmayı planladıklarını söyledi.
Van-Edremit Karayolu üzerinde inşaatına başlanan ve 9 bin 850 metre kare alana sahip otel 10 milyon dolara mal olacak. 150 kişinin istihdam edileceği otelde 1 Kral Dairesi, 4 connection suit ve 83 normal oda olmak üzere toplam 88 oda olacak. 1000 kişilik büyük toplantı salonunun da bulunacağı Van’ın ilk 5 yıldızlı otelinde 3 adet farklı kapasitelerde konferans/ toplantı salonu, Fitness salonu, Türk Hamamı, Sauna, Kapalı Yüzme Havuzu, 5 adet çok amaçlı Restaurant / Cafe bar da olacak.

Konuya ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Otelin sahibi Kurtuluş Akay, bu yatırımın Van için gerekli bir hizmet olduğunu, şimdiden gelecek yıl için rezervasyon yapılmaya başlandığını kaydetti. Akay, özellikle Akdamar Kilisesi'nin bu yıl 12 Eylül'de ibadete açılmasıyla turist sayısında patlama beklediklerini ifade etti. Van’a bu yatırımı yapmaktan dolayı gurur duyduğunu kaydeden Akay, Van’a ilk 5 yıldızlı oteli yapmalarının da ayrı mutluluğunu yaşadığını vurguladı.

60 ADET VİLLA TİPİ APART ODA

İş adamı Kurtuluş Akay, Edremit yolu üzerinde yaptırdığı göl manzaralı 5 yıldızlı otelle bağlantılı olacak çok önemli bir yatırımın altına daha imza atıyor. Bu ayrıntıyı ilk kez gazetemizle paylaşan Akay, “Ayrıca otelimize ait Ayanıs Köyünde bulunan sahile sıfır arazimizde 60 adet villa tipi apart oda bulunan konaklama tesisi ve otele ait denize sıfır plaj da yaptırıyoruz. Bu tesisimize ulaşım Edremit Marina'dan otelimize ait tekne ile göl üzerinden özel olarak sağlanacaktır” diyor.

Otel müşterilerine Van’ı en iyi şekilde tanıtmayı da amaçladıklarını belirten Akay, “Bu yatırımlarımızla bebareber, otel müşterilerimize teknelerle turistik koylara geziler düzenleyeceğiz. Van’ı en iyi şekilde tanıtmanın da ayrı bir mutluluğunu yaşayacağız” ifadelerini kullanıyor.

VAN’IN 5 YILDIZLI OTELE İHTİYACI VARDI

Van Valisi Münir Karaloğlu da geçtiğimiz günlerde, inşaatı devam eden oteli ziyaret etmişti. Otel maketini ve projesini inceleyen Van Valisi Münir Karaloğlu, Van’ın gelişmekte olan bir kent olduğunu 5 yıldızlı bir otele de büyük ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti. Vali Karaloğlu oteli ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, “Van geçmiş yıllar içersinde turist sayısın da oldukça ileri noktalardaydı. Bu başarıyı yakalamak amacıyla kentin tüm turistik alanlarını hizmete sokacağız. Akdamar'ın 12 Eylül'deki açılışı da ilimize çok sayıda turist getirecektir.

Şimdiden otellerde rezervasyonlar yapılmaya başlandı. Doluluk oranları geçen yıla rağmen yüzde otuzluk bir şekilde önde gidiyor. İlimizin 5 yıldızlı otellere gerçekten çok ihtiyacı var. Ayrıca 5 yıldızlı oteli yapacak işadamının Vanlı olması beni daha fazla mutlu etti. Ben Kurtuluş beyi kutluyorum ve kendisine teşekkür ediyorum. Van’ın bir 5 yıldızlı otele ihtiyacı vardı. Kurtuluş bey işini bilen biri olarak öne çıkmış oldu. Bakın 12 Eylül’le ilgili Ulasal ve Uluslar arası talepler gelmeye başladı. İnşallah bu kentin turizmi çok iyi yerlere gelecek.

Bizim hedefimiz o, ama gelebilmesi içinde nitelikli müesseselere ihtiyacımız var. Bunlar kendiliğinden olmaz. Artık kimse gelip niteliksiz yerlerde kalmak istemiyor. Hem otellerimizin hem de restoranlarımızın niteliğini artırmamız lazım. Çünkü İranlı turistlerimiz bunu istiyor ve arzu ediyorlar. Burada da en büyük müşteri potansiyelimiz İran’dan gelecektir. Van standartları uygun ve gelecek müşterilere uygun yerler yapmak lazım” ifadelerini kullanmıştı.

Umut TARHAN

 


 
   
 
Designed by
Rescate Otelleri Bir Akay Grup Kuruluşudur.