Ana Sayfa
Site Haritası TR | EN
 
Rescate Hotel Van’da yeni başlangıçlar için…

Haber Kaynağı: Gastronomi

Van’ın ilk 5 yıldızlı oteli olan Rescate Hotel Van, gölün kıyısında bir şehir oteli. Yaşanan depremin izlerini silmeye çalışan bölge halkına kucak açan otel, tarihi ve kültürel zenginliğiyle öne çıkan şehrin turizm potansiyeline güç katmak için çalışmalara başladı.

12 Nisan 2012 Perşembe 09:10

Otel yatırımlarına beş yıl önce Ankara’da butik bir otel açarak başlayan Akay Grup, Van’ın ilk 5 yıldızlı oteli olan Rescate Hotel Van’ı geçtiğimiz Haziran ayında hizmete açtı. İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yeni bir otel yatırımı için düğmeye basan grup, Rescate markasıyla büyümeye devam edecek. Van’daki depremin ardından hem bölge insanına hem de kurtarma ekiplerine ev sahipliği yaptıklarını belirten Rescate Hotel Grubu Yönetim Kurulu Başkan Kurtuluş Akay, birçok uygarlığın merkezi olan doğup büyüdüğü topraklarda, turizmin gelişmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Akay, Van’daki oteli ve zincirin yeni hedeflerini Gastronomi Dergisi’ne anlattı.

Van’da 5 yıldızlı bir otel yapma fikri nasıl ortaya çıktı? Şehrin turizm potansiyeli hakkında bilgi verebilir misiniz?

Akay Grup olarak ilk otelimizi beş yıl önce Ankara’da butik otel olarak açtık, otelimizin ismi ise Rescate Hotel Ankara. Rescate İspanyolca ‘kurtuluş’ anlamına geliyor. Kendi adımdan esinlenerek bulduk bu ismi. Ankara’da bulunan butik otelimize gelen konuklarımız, otelden ayrılmadan önce kendilerini evlerindeymiş gibi hissettiklerini ve memnuniyetle ayrıldıklarını söylerler. Yaklaşık beş yıldan beri Ankara’da bulunan otelimiz yüzde 75 doluluk oranını yakalamış durumda. Göstermiş olduğumuz bu başarılı deneyimden sonra memleketim olan Van’a şehrin ilk beş yıldızlı otelini açma kararı aldım. İkinci otelimizi Van’da açma kararı almamdaki en büyük etken, şehrin coğrafyası ve kültürel özelliklerinin yanı sıra Van’ın tam bir turizm cenneti olmasıydı.

Van’a çok yoğun bir şekilde ülke içindendışından turistik ve iş amaçlı insanların gelmesi ve gelen bu grupları ağırlayacak yeterli otel kapasitesi olmaması, otel yatırımımızı gündeme getirdi. Van, birçok uygarlığın izlerini üzerinde bulunduran bir şehir. Dört mevsim farklı güzellikleri yaşatıyor.

Masmavi gölü, adaları, tarihi yerleri, şelalesi, meşhur Van kahvaltısı ve yöresel yemekleriyle turizm cenneti sıfatını hak ediyor. Van’da şu anki en büyük turizm yatırımı olan Rescate Hotel’i geçtiğimiz Haziran ayında açtık ve otelimizde şu anda 100 kişiyi istihdam ediyoruz. Doğu ve Güneydoğu bölgelerine turizm yatırımlarının artmasını temenni ediyorum.

Grubun diğer otel yatırımlarından ve turizm sektöründeki hedeflerinden söz eder misiniz?

2012 yılının Ağustos veya Eylül aylarında İstanbul Ataşehir’de üçüncü Rescate otelini açmayı planlıyoruz. İstanbul’daki otelimizi de yine 5 yıldızlı olarak düşünüyoruz. Şu an inşaat aşamasında. İleriki dönemde ise İzmir’de yeni bir otel projesi düşünüyoruz. Zincirleşme yolunda ilerlediğimizi söyleyebilirim. Tabii bunun için otel binasının şık ve konforlu olması yanında verilen hizmet kalitesinin de 5 yıldızlı olması gerekiyor. Çalışma arkadaşlarımızın sürekli olarak eğitimlerle desteklenmesi, Rescate otellerine ait ürün ve hizmet kalitesi anlamında standartların oluşturulması ve oluşturulan bu standartların takibi, denetlenmesi gibi projelerimiz var. Hedefimiz ise Rescate otellerinin şehir otelciliği alanında başarıyı yakalamasıdır. Çünkü biz şehir otelciliği anlamında ilerliyor ve bu alanda başarıyı yakalamayı ümit ediyoruz.

Otelin konsepti ve lokasyon özelliklerihakkında bilgi verebilir misiniz?

Rescate Hotel Van, lokasyon olarak Van Havaalanı’na 5 dakika, şehir merkezine ise maksimum 15 dakika uzaklıkta bir otel. Otelimiz göl manzaralı olup, Van’ın Edremit ilçesine yakın bir mesafede. Edremit ilçesi ise göl kıyısı boyunca uzanan, balıkçı teknelerinin, çay bahçeleri ve restoranların bulunduğu yeşil ile mavinin iç içe olduğu şirin bir ilçe. Otelimize ait bir tekne var, bu tekneyle otel misafirlerimiz arzu ederlerse mavi tura katılabiliyorlar. Bu anlamda otelimizin bulunduğu lokasyon olarak misafirlerimiz, hem Van’ın doğa güzelliklerini görme şansını yakalıyorlar hem de iş amaçlı gelmişlerse şehir merkezine ve havaalanına yakınlığından dolayı rahatlıkla konaklayabiliyorlar. Rescate Hotel Van’ı şehir oteli olarak nitelendirebiliriz. Otelimizin bölünebilinir balo salonu ve bu salonun dışında üç farklı büyüklükte toplantı salonları var. Açıldığımızdan bu yana birçok firmanın ve kurumun toplantı, kongre ve seminerlerine ev sahipliği yaptık. Balo/konferans salonumuz yaklaşık 720 metrekare büyüklükte ve 750 kişilik toplantılara ev sahipliği yapabiliyor. Son teknolojiyle donatılmış balo/konferans salonumuzda sahne mixerleri, robotlar, sis makineleri, renkli spot ışıkları ve üç ayrı noktada 4x4 perdeler, simultane odası bulunmakta. Salonun tavan yüksekliği 5.20 santimetre ve separatör ile ikiye bölünebiliyor. Balo/konferans salonumuza giriş üç ayrı kapıdan yapılabiliyor, fuaye alanlarımız oldukça geniş ve ferah. Konferansların yanında sergi ya da stant kurmak isteyen kurumlara fuayenin geniş olması rahatlık sağlıyor. Toplantı salonlarımızda bulunan teknik ekipmanlar, salonların kullanım kolaylığı, sunulan hizmet kalitesiyle Doğu Anadolu bölgesinde yapılacak olan kongre, toplantı, seminerler için doğru tercih olabileceğini düşünüyorum.

Oteldeki oda sayısı, özellikleri ve yatak kapasiteniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Rescate Hotel Van’da büyüklükleri farklı olmak üzere 69 standart oda, 8 teras oda, 4 suite, 3 connection suite, 7 executive, bir VIP ve bir kral dairesi olmak üzere toplam 94 oda yer alıyor. 138 yatak kapasiteli bir oteliz. Odalarımızın her biri özenle misafirlerin konfor ve rahatlığı birinci planda tutularak dekore edildi. Standart odalarımızda çalışma masaları ve oturma grupları bulunuyor. Böylelikle misafirlerimize konforlu bir çalışma ortamı da sağlayabiliyoruz. Teraslı odalarımızda misafirlerimiz göl ve doğa manzarasının keyfini teraslarda oturarak yaşıyorlar. 52 metrekare alana sahip suite odalarımızda ise yatak odası ve oturma odası bulunuyor. Özellikle kalabalık ailelerin tercih edebileceği, connection suite diye isimlendirdiğimiz birbiriyle bağlantılı iç içe olan üç odamız var. Executive odalarımız yine oldukça geniş ve göl manzaralı. VIP odamız, otelimizin altıncı katında olup oturma odası, yatak odası, iki ayrı banyosu, terası ve mutfağıyla VIP misafirlerimiz için ideal odalarımızdan birisi. Kral dairemiz ise yatak odası, biri jakuzili olmak üzere iki banyo, oturma odası, yemek odası, mutfağı, çalışma odasıyla tam 120 metrekare olan bir daire şeklinde tasarlandı. Odalarımızın büyük çoğunluğu göl manzaralı veya doğa manzaralı ve misafirlerimizin rahatlığını, konforunu ve çalışmalarını kolaylaştırıcı tarzda oluşturuldu.

Dekorasyonda nasıl bir atmosfer yaratmaya çalıştınız? Otelin mimari özelliklerinden bahseder misiniz?

Otelimizin dekorasyonunda sıcak bir atmosfer yaratmaya çalıştık diyebiliriz. Otelimizde konaklayan misafirlerimiz de ortamı sıcak bulduklarını söylüyorlar. Bildiğiniz üzere doğu bölgesi çok eski kültürleri üzerinde bulunduran, geçmiş medeniyetlerin beşiği olan bir bölge. Van’da bu anlamda birçok uygarlığın izlerini üzerinde bulunduran bir şehir ve bu bölgedeki eski yapılara baktığınızda taş yapılar ağırlıkta ve bu taş yapılar tam bir sanat eseri. Mimarlarımız da bu taş yapılardan esinlenerek otelimizin iç mekanlarında ve dış cephede taşı çok fazla kullandılar. Dış cephe komple doğal taştan yapıldı. Yine binanın cephe ışıklandırması binanın karakteristik özelliklerini yansıtacak şekilde yapıldı. Otelin mimari yapısıyla insanların algısını etkilediğimizi düşünüyorum. Toprak tonları ağırlıkta kullanıldı. Renklerle ve kullanılan figürlerle yine dikkat çekiciliği sağladık. Bununla beraber bazı ortamlarda kullanılan aydınlatma armatürleri oldukça abartılı kullanıldı. Bunun sebebi de yine otelimize giren misafirlerimizin ilgisini çekmek ve şaşırtmaktı. Otelimizde kullanılan halılar, perdeler, mobilyalar, aydınlatmalar hep binanın ruhuna uygun tasarlandı.

Misafirleriniz size hangi yollarla ulaşıyor? Misafir portföyünüzden bahseder misiniz

Misafirlerimiz internet ve acenteler aracılığıyla otelimize ulaşıyorlar. Yapmış olduğumuz reklam çalışmaları da misafirlerimize ulaşmamızda etkin oldu ama Van’daki otelimiz ayrıcalıklı bir otel. Buradaki ilk beş yıldızlı otel olması nedeniyle zaten misafirlerimiz bizi buluyorlar. Özellikle depremden sonra deprem krizini yönetmek amacıyla gelen devlet erkanı, medya mensupları, sanatçılar, Kızılay yetkilileri, Akut gibi sivil toplum kuruluşları misafir portföyümüzde değişiklikler yarattı.Otelimizde konaklayanlar çoğunlukla iş veya turistik amaçla gelenler…

Pazarlama stratejiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Otelimiz açılmadan önce pazarlama stratejilerimizi belirlemiştik; hangi kitleye hitap edeceğimizi, bu kitleye nasıl ulaşacağımızın planlarını yaptık. Rescate Hotel Van’da daha çok iş veya turistik amaçlı gelen münferit konaklamalara ve firma anlaşmalarıyla yapılan konaklamalara yer veriyoruz. Gelen gruplar rezervasyonların yüzde 30’u kadarını oluşturuyor. Otelimiz açılmadan önce münferit ve firma konaklamalarına ağırlık vereceğimizi belirledik ve pazarlama faaliyetlerinde de bu şekilde ilerliyoruz.

Otelin mutfak konsepti ve yeme içme mekanlarından bahseder misiniz? Mutfakta neler öne çıkıyor?

Otelimizde ağırlıklı olarak dünya mutfağıbulunuyor. Yöresel yemekler azınlıkta, çünkü herkes kendi damak zevkine uygun bir şeyler bulabilsin, genel damak tadına uygun olsun istedik. Kırmızı etli yemeklerimiz ön planda, dış ve iç mekanlarda olmak üzere iki restoranımız ve üç barımız var. İç mekan restoranımızın tavandan yere kadar olan camlarıyla, otelin bahçesini ve gölü izlemenin keyfini yaşıyorsunuz. Bu restoranımız öğlen ve akşam saatlerinde balık restoranı olarak da hizmet verebiliyor. Mezeleri ve dünya mutfağından farklı lezzetleri sunan restoranımızda hafta içi ve hafta sonu belirli günlerde canlı müzik de oluyor. Ayrıca dış mekan restoranımız bulunuyor. Göl manzaralı ve havuz başında yer alan bu mekanda yaz aylarında özellikle Ramazan ayında doluluk oranı oldukça yüksek. Ramazan’da her gün canlı fasıl müziği verdik ancak Ramazan ayı dışında da Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri bu restoranımızda canlı müzik programı yapıyoruz. Özellikle Vanlı misafirlerimiz bu mekanı çok sevdiler. Bu restoranlarımızın dışında üç barımız var. En favori barımız, otelimizin altıncı katında bulunan Bar de Cielo… Gökyüzü barı anlamına gelen bu mekanın terasında içeceklerinizi yudumlarken, yükseklerden gölü ve tüm Van’ı izlemenin keyfini yaşayabilirsiniz.

www.rescatehotel.com

 


 
   
 
Designed by
Rescate Otelleri Bir Akay Grup Kuruluşudur.