Ana Sayfa
Site Haritası TR | EN
 
Bakan Müezzinoğlu: Yeni Tuzaklar Peşinde Koşuyorlar

Haber Kaynağı: Haberler.com

Bakan MÜEZZİNOĞLU: "2013 YILINDA VAN'DA 33 BİN VAKA TAŞINDI" Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Rescate Otel'de düzenlenen geceye katıldı.

16 Mart 2014 Pazar 00:26

Bakan MÜEZZİNOĞLU: "2013 YILINDA Van'DA 33 BİN VAKA TAŞINDI"

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Rescate Otel'de düzenlenen geceye katıldı. Düzenlenen programa Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Mustafa Bilici ve Fatih Çiftçi, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Van Sağlık Müdürü Bilal Acar, AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Nuri Gülaçar ile çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. Burada konuşan Bakan Müezzinoğlu, Sağlık alanında yapılanları anlatarak Van'da 2002 yılında ambulans sayısının 3 olduğunu belirten ve bugün bu sayının 68 olduğunu söyledi.

Gürpınar İlçesi'ne bağlı Yalınca Köyü Çalık Mezrası'nda, geçen 1 Şubat gecesi yolların kardan kapalı olması nedeniyle hastaneye kaldırılamayarak ölen 1.5 yaşındaki Muharrem Taş'ı hatırlatan Bakanı Müezzinoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Van'da 2002 yılında taşınan vaka sayısı 713 iken, bu sayı 2013 yılında ise 33 bin 142. Yine uçak ambulansla 480, helikopter ambulansla 186 vaka taşımışız Van'da. Bütün bunlara rağmen hiç arzu etmediğimiz, mahcup olduğumuz, üzüldüğümüz ve ülkemiz adına sıkıntı duyduğumuz Muharrem evladımızı bir mezrada, yalnız bir ailenin yaşadığı, karın kışın yaşandığı olumsuz koşullarda yine de başarabilmeliydik dediğimiz bir fotoğrafı birileri dünyaya bu ülkenin sağlıktaki başarısızlığı olarak sunmaya çalışıyor ve bu mesleğin onurunu rencide ederek, inciterek bir fotoğrafı defaatle gösteriyorlar. ve dünyaya hiç utanmadan, sıkılmadan bu ülkenin başarılarıyla onur duymayıp milyonda bir başarısızlığını afişe etmekten zevk alan, haz duyan bir anlayışa mahkum oluyoruz. 15 gün önce ABD'de yolun ortasında ve merkezde hamile kadın doğurdu. Ne ambulans bulundu ne de onu hastaneye götürecek araç bulundu. Şimdi o fotoğrafla bizimkini yan yana koyup biri ta mezrada karın kışın haberleşmenin zor olduğu bir an, diğeri de ABD'de caddede ve merkezde. Ama onların siyasileri bunu afişe etmiyor. Biz de orada ne pahasına olursa olsun çözüm üretebilmeliydik dedik. Şayet bizim 112 ekibimiz bu haberi bir üst makama ulaştırmakta dinamiklerimizi ortaya koyabilseydi, belki o fotoğrafı bu millete, bu mesleğin onurlu mensuplarına yaşatmayacaktık. Ama hiç kimsenin bu mesleğin mensuplarını küçük görerek, bir tavırla onlara mal etmesine müsaade etmeyeceğiz."

Bakan Müezzinoğlu, daha sonra onur ve başarı ödülü alan ve yılın doktoru seçilen sağlık görevlilerine belgelerini verdi. Sanatçı Bedri Ayseli'yi bir süre dinleyen Bakan Müezzinoğlu, daha sonra Van'dan ayrıldı.

 


 
 
 
   
 
Designed by
Rescate Otelleri Bir Akay Grup Kuruluşudur.