Ana Sayfa
Site Haritası TR | EN
 
Neçirvan Barzani ile Görüşen Bakan Davutoğlu: Psikolojik Duvarları Yıkacağız

Haber Kaynağı: Haberler.com

Özel uçakla sabah Van'a gelen gelen Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ve beraberindeki Süleymaniye ve Erbil valileri, Rescate Otel'de Bakan Davutoğlu başkanlığındaki Türkiye heyetiyle kahvaltıda bir araya geldi.

15 Mart 2014 Cumartesi 13:22

  

Özel uçakla Sabah Van'a gelen gelen Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ve beraberindeki Süleymaniye ve Erbil valileri, Rescate Otel'de Bakan Davutoğlu başkanlığındaki Türkiye heyetiyle kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltı öncesi konuşan Neçirvan Barzani, Van'ın, Kürtler'in tarihinde çok önemli yeri olduğunu söyledi. Barzani, Türkiye'de 'Çözüm süreci'nin ve 'Açılım'ın yürümesinin, Kürtlerin tarihinde önemli bir yer edineceğini söyledi.

"TÜRKİYE'DEKİ GELİŞMELER BİZİ MUTLU EDİYOR"

Başbakan Barzani, Van'ın kültürel açıdan da çok önemli olduğunu Bahçesaray İlçesi'nde Osmanlı döneminin Kürt şair, masal ve destan yazarı Fakiye Teyran gibi önemli bir ismin yetiştiğini söyledi. Türkiye'deki değişikliklerin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade eden Barzani, şöyle konuştu: "Bir süre önce Süleymaniye'yi ziyaret eden Davutoğlu Kürtçe konuştu ve büyük memnuniyet gördü. Son yıllarda Türkiye'de meydana gelen değişikliklere sahip çıkılmalı. Türkiye, ve Kürdistan için kalıcı barış olmasını diliyorum. Buradaki varlığımız ekonomik ilişkiler için önemli. Bundan sonra Ankara'da Sayın Başbakan Erdoğan'la bir görüşmemiz olacak. İnşallah iki toplum için güzel olur." Tercümanın bir ara yanlış tercüme yapması üzerine Türkçe konuşarak bunu düzelten Başbakan Neçirvan Barzani salonda gülüşmelere neden oldu.

"PSİKOLOJİK DUVARLAR YIKILIYOR"

Daha sonra kürsüye çıkan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kalabalığa 'Günaydın' anlamında Kürtçe 'Roj baş' diye selamladı. Bakan Davutoğlu da bölgede önemli gelişmelerin kaydedildiğini örülen psikolojik duvarların yıkıldığını söyledi. Bakan Ahmet Davutoğlu, şöyle konuştu: "Geçmişte, Türkiye ile Irak arasında psikolojik duvarlar örülmeye çalışıldı. Bu sınırlar duvara çevrilip, düşmanlık tohumları ekildi. Bölge halkı olarak bu duvarları yıkmaya kararlıyız. Süleymaniye Forumu'na katıldığımda bizi ne kadar büyük bir muhabbetle karşıladıklarını gördüm ve bu psikolojik duvarın yıkılmasının ne kadar gerekli olduğunu anladım. Orada Kürtçe konuştuğumda bütün dinleyicilerin nasıl ayağa kalktığını gördüm ve gözlerim yaşardı. Bu diller kardeştir. İnsanların bir birini selamladıkları, muhabbet ettikleri dillerdir. Bu diller güzel söylendikçe hep saygı ve muhabbet görecektir. Bu dillerden şiddet, ön yargı çıkarsa, hangi dillerden çıkarsa çıksın yanlıştır, uzak durulmalıdır. Psikolojik duvarları tümüyle yıkmaya kararlıyız. Türkiye'de yıktığımız gibi bölgede de psikolojik duvarları yıkmaya kararlıyız kardeşliğimiz tarihidir ve kıyamete kadar gidecektir." GÖNLÜMÜZ HERKESE AÇIK

Şeyh Ahmet Barzani'nin geçmişte Türkiye'ye sığındığını hatırlatan Davutoğlu, konuklara tekrar Kürtçe seslenen 'Şeyh Ahmet Barzani'yi misafir eden Van şehrine hoş geldiniz' derken, şöyle devam etti: "Şeyh Ahmet Barzani ülkemize sığınmak zorunda kaldığında, Van halkı onu bağrına bastı. Irak'taki kardeşlerimiz baskı altında kaldıklarında hep buraya gelmişlerdir. Hiç tereddüt etmeden bağrımıza bastık. Bu vesileyle Şeyh Ahmet Barzani'yi rahmetle anıyorum. Size bir şey anlatayım. Saraybosna'da binlerce kişiye hitap ettiğimde Türkçe konuştum, tercüme edildi. Ben daha konuşurken hepsi ayağa kalkıp alkışladı. Bunun karşısında tercüman şaşırdı. Çünkü gönülden gönüle konuşanlar için tercümana ihtiyaç yoktur. Çünkü bunlar bizim kelimelerimiz, gönülden gelen kelimelerdir. Bundan sonra inşallah herkes gönül diliyle konuşur. Bundan sonra da bölgenin liderleri olarak gönül diliyle konuşmaya kararlıyız. Mesut Barzani ve Başbakan Erdoğan Diyarbakır'da buluştu. 10 sene önce olsaydı nasıl karşılanırdı. Ama bir devrim olarak görüldü. Her yerde bu büyük bir adım, büyük bir kardeşlik olarak karşılandı. Bu tarihi beraberliğimiz güçlendirilerek sürdürüldüğünde geleceğimiz parlaktır. Irak ile olan ticaret hacmimiz 12 milyar dolardır. Bunun yüzde 70'i Kuzey Irak'laydı. Almanya'dan sonra ikinci ticaret ortağımız Irak'tır. Erbil sokaklarında dolaştığınızda her yerde Türkçe ve Kürtçe konuşmalar ve tabelalar var. Irak'ın Türkiye'ye komşu olması bir şanstır, bir nimettir. Erbil, Kerkük, Musul'la ilişkilerimizi geliştirmek de bizim için nimettir."

DAĞLARIN FERHAT GİBİ AŞILMASINI İSTİYORUZ

Van, Hakkari ve Şırnak ile Süleymaniye, Dohuk ve Erbil'in kardeş vilayetler olduğuna dikkat çeken Bakan Davutoğlu, bu dağların bir duvar gibi algılanmasından ziyade 'Ferhat' gibi muhabbetle aşılmasını istediklerini söyledi.Bakan Ahmet Davutoğlu, şöyle konuştu: "Habur Köprüsü'nün inşası ve diğer kapılarının açılmasını istiyoruz. Bu geçişlerde en serbest rejimin uygulanmasını istiyoruz. Serbestliğin içerisinde yürümesini istiyoruz. Dilimiz, kültürümüz, örfümüz, kardeştir. Siyaseti de kardeşçe yürütülecektir. Bizim gönlümüz muhabbet doludur. Allah bu muhabbetimizi bozmak isteyenlere fırsat vermesin. Onlara karşı bizim kardeşliğimizi baki etsin." Kahvaltıya oturan Bakan Davutoğlu Barzani'ye ünlü Van kahvaltısını anlattı. Kahvaltı sonrası heyetler görüşmeye başladı.

 


 
 
 
   
 
Designed by
Rescate Otelleri Bir Akay Grup Kuruluşudur.