Ana Sayfa
Site Haritası TR | EN
 
Bakan Davutoğlu, AK Parti İl Danışma Kurulu Toplantısı'na Katıldı

Haber Kaynağı: Haberler.com

Van'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İl Dayanışma Kurulu Toplantısı'na katıldı.

28 Aralık 2013 Cumartesi 17:08

Van'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet Ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) İl Dayanışma Kurulu Toplantısı'na katıldı.

Rescate Hotel'de düzenlenen toplantıya katılan Bakan Davutoğlu, konuşmasına, "Rabb'imin yarattığı bütün milletlere, dillere, kültürlere ve beşerlere selam olsun" diyerek başladı. Van Ulu Cami'de kıldığı namazda duygulandığını dile getiren Bakan Davutoğlu, "Her yerde Ulu Cami var. Bursa'da, Konya'da. Bir tek Van'daki Ulu Cami yıkılmış, harap olmuş. Rabb'im Vanlılara ve bu aziz topraklara bir daha esaret yüzü göstermesin. Bir daha bu millete ve bu milletin hizmetkarı olmakla yükselen devletimize zeval vermesin" dedi.

Van'da meydana gelen deprem anında yaşanan o acıyı aynı gün Konyalıların da hissettiğini belirten Davutoğlu, "Vanlı kardeşimin ayağına bir küçük diken batsa, kardeşimin gözünden yaş düşse, emin olun bütün Konyalılar ve bütün Türkiye onu hisseder. Gazzelilerin, Somalili kardeşlerimizin, Myanların dinlerine bakmadan ülkelerin yardımına ilk koşan ülke biz olmadık mı?" ifadelerini kullandı.

Üç hedef doğrultusunda bıkmadan yürüyeceklerini dile getiren Davutoğlu, "Üç hedefimiz var. Bu hedeflerimizin başında Van gelmektedir. Van için şehri Van, şehri irfan dedik. İster Van Kalesi'ne çıkın, ister eski Van'da dolaşın, bu kültürün her türlü özelliğini hissedersiniz. Van, İran'ı Anadolu'ya bağlayan bir şehir. İpek Yolu, bütünüyle Van'ın üzerinden geçer. Türkiye ölçeğinde proje üretenler, Van'ı es geçemezler. Van, geçmişteki devletlerde olduğu gibi, devletlerin ihmal etmediği ve stratejik planların yapıldığı bir şehirdir" şeklinde konuştu.

Konuşmasında barış sürecine de değinen Bakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Çözüm sürecinin ne büyük heyecan yarattığını Diyarbakır ziyaretinde gördük. Aynı heyecan Van'da da var. Buraları dünyaya açacağız. Aynı şekilde İpek Yolu'nun tarihte olduğu gibi, bütün enerji hatları Van'dan geçecek. Bunların gerçekleşmesi için barış ve huzurun ihdas edilmesi lazım. Elhamdülillah bir yıldır kayıp haberi, ölüm haberi yok. Gençlerimizin bir tek telini bile kaybetmeye tahammülümüz yok artık. Onun için çözüm sürecine sıkı sıkı sarılacağız. Millet olmak, ortak bir ideali savunmaktır."

2001 yılında, insanların büyük bir ümitsizliğe büründüğünü, Türkiye'nin itibarının kalmadığını belirten Bakan Davutoğlu, 2002 yılından itibaren yapılan çalışmalarla artık dünyanın her yerine ulaşan bir ülke olduklarını söyledi. IMF'den para almak için uzun görüşmeler yapmanın artık tarihe karıştığını dile getiren Davutoğlu, artık borç veren bir ülke haline geldiklerini sözlerine ekledi.

Her zaman mazlumların yanında olacaklarını da sözlerine ekleyen Bakan Davutoğlu, "Dünyanın neresinde olursa olsun temsil edilecek ve orada vicdanın sesi olacağız. Bunu engellemek isteyenler, kardeş halkların bir araya getirilmesinden korkanlar, Türkiye'ye eski haline getirmek istiyor. Son günlerde olduğu gibi kardeşin kardeşe beddua ettiği gibi olmayacak. İstikbal ancak ümidi var olanların ve onun için gece gündüz çalışanlarındır. Hiçbir yerde hiçbir şart altında bu aziz milletin değerlerine aykırı şekilde hareket etmeyeceğiz" diye konuştu.

Toplantıya; Ak Parti Van Milletvekili Mustafa Bilici, Burhan Kayatürk, Fatih Çiftçi, Ak Parti İl Başkanı Abdullah Aras, Konyalı sivil toplum örgütleri ve iş adamları, Van kamu kurum ve kuruluş amirleri ile halk katıldı.

 


 
 
 
   
 
Designed by
Rescate Otelleri Bir Akay Grup Kuruluşudur.