Ana Sayfa
Site Haritası TR | EN
 
Van'da Tıp Etiği ve Tıp Hukuku Sempozyumu

Haber Kaynağı: Haberler.com

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ, Tıp Etiği ve Tıp Hukuku Derneği ve Uluslararası İslam Tıp Tarihi Derneği tarafından düzenlenen "6. Tıp Etiği ve Tıp Hukuku Sempozyumu" başladı.

23 Eylül 2014 Salı 18:05

Rescate otelde yapılan ve bu yıl 6. düzenlenen "Tıp Etiği ve Tıp Hukuku Sempozyuma" Van Valisi Aydın Nezih Doğan, YYÜ Rektörü Prof. Dr Peyami Battal, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ve yaklaşık 15 ülkeden 150 yetkili kişiler katıldı. Sempozyum 23- 26 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacak. Yabancı katılımcıların konuşmalarından sonra konuşan Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe konuşmasını hem İngilizce hem Türkçe olarak yaptı ve emeği geçenlere teşekkür etti. Ardından konuşan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ev sahipliği yaptığından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bu kongreyle beraber İslam toplumlarının yapmış olduğu katkıları burada paylaşılacak ve bundan sonraki süreçte İslam toplumlarının, farklı toplumların hepimizin, birbirimizi daha iyi anlamak suretiyle ilişkilerimizi daha iyi geliştirmek suretiyle ilime yapmış olduğumuz katkıları hep beraber gelecek nesillere aktarmak ve dünyamızı daha iyi yaşanır hale getirmek, insanları daha sağlıklı hale getirmek amacıyla uluslar arası bu tür toplantıların hepimiz için çok yararlı olacağına inanıyorum" dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Van'ın bazı nahoş hadiselerle değil dünyaya kattığı değerle ifade etmeye çalıştıklarını söyledi. Vali Doğan, "Üniversitemizin çok değerli yeri var. Değerli öğretim üyeleri çeşitli vasilerle Van'da hem ulusal hem uluslararası çeşitli toplantılar düzenliyorlar. Biz de valilik olarak kendilerini destekliyoruz" şeklinde konuştu.

Kongre Başkanlığı yapan, Tıp Etiği ve Tıp Hukuku Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Demirhan Erdemir ise, Ortaçağ İslam dünyası gelişmesi ele almak olduğunu belirterek, "Amacımız Batı dünyasında Batı ile Doğu arasındaki ilişkileri belirlemek, yazılı eserleri incelemek, bir takım sonuçları çıkarmak İslam tıbbındaki gelişmeleri göz önüne sermektir. Ortaçağ İslam dünyasında tıbbi gelişmeler, hastalıklar, sebepleri, büyük İslam alimleri, Türkiye'de Osmanlılar, Selçuklular zamanında, bize intikal etmiş bilgiler ve diğerleri araştırılıyor, ve bu kongrede tartışılıyor" ifadelerini kullandı.

Müzik dinletisiyle devam eden kongre 3 gün sürecek

 


 
 
 
   
 
Designed by
Rescate Otelleri Bir Akay Grup Kuruluşudur.